Hamilelikte Diş Tedavisi Yaptırmak Zararlı mı?

hamilelik, gebelik, hamilelik dönemi, hamilelikte diş tedavisi, hamilelikte diş çekimi, hamilelikte diş sağlığı, hamileyken diş çektirmek zararlı mı

Hamilelikte annenin vücudunda çok önemli değişiklikler olur. Hamilelikte yapılan her türlü tedavide maksimum özen gösterilmeli anne adayının hangi dönemde olduğuna göre karar verilmelidir. Diş doktorları özellikle hamileliğin ilk üç ayında her türlü diş ve diş eti tedavisinden mümkün olduğunca kaçınırlar. Çünkü bu dönemde hem fiziksel, hem de ruhsal açıdan anne adayı büyük bir değişim yaşamaktadır ve çok hassastır.

Anne adayı açısından ikinci 3 aylık dönem daha sakin bir dönem olarak nitelendirilir. Eğer mutlaka ertelenmemesi gereken bir tedavi gerekiyorsa bu dönem diş tedavileri ve çekimleri için çok uygundur.

Doğuma yaklaşıldıkça ise büyüyen karın yüzünden dişçi koltuğunda rahat oturulamaz. Son 3 ayda diş doktorunuz çok acil durumlar dışında anne adayının rahatı ve sağlığı için diş çekimi veya tedavisini doğum sonrasına bırakmayı tercih edecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>