Selülit Tedavisinde Mezoterapi (Mesotherapy)

Selülit Tedavisinde Mezoterapi (Mesotherapy)

Mezoterapi

 Son yılların en popüler selülit tedavi yöntemlerinden biri olarak tanıtılan mezoterapi (mesotherapy), 1952 yılında Fransa’da ortaya çıkmış ve Amerikada’da yaygın hale gelmiştir. Liposakşına (liposuction) alternatif olarak düşünülebilecek mezoterapi (mesotherapy) cerrahi olmayan kozmetik ilaç tedavisidir.  

 Mezoterapi (mesotherapy), çeşitli ilaçlar, vitamin ve doğal ekstre karışımlarının direkt olarak cildin orta tabakasındaki yağlı bölgeye enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Enjekte edilen bu sıvı karışımı kan dolaşımını artırır, bağ dokudaki hasarı tedavi eder ve yağları eritir. İstenmeyen yağlar bu şekilde vücuttan atılır. Uygulanan sıvının içeriği aşağıdaki gibidir:

 • İzoproterenol (isoproterenol)
 • Aminofilin (aminophyline)
 • Pentoksifilin (pentoxifyline)
 • L – karnitin (l – carnitine)
 • L – arjinin (l – arginine)
 • Hiyalüronidaz (hyaluronidase)
 • Kolajenaz (collagenase)
 • Yohimbin (yohimbine)
 • Lymphomyosot
 • Koenzim (co – enzyme)
 • Dimetylethanolamine
 • Gerovital
 • Glutation (glutathione)
 • Tretinoin
 • Alfa lifoik asit (alpha lipoic acid)
 • C Vitamini
 • Prokain (procaine)
 • Lidokain (lidocaine)
 • Çinko biloba (ginkgo biloba)
 • Kokulu yonca (melilotus)
 • C – adenozin monofosfat (adenosine monophosphate)
 • Vitaminler
 • Fosfatidilkolin (phosphatidylcholine)
 • Mineraller
 • Karbondioksit (carbon dioxide)

Mezoterapinin (Mesotherapy) Tarihi

Dr. Micheal Pistor (1924-2003) yaptığı klinik araştırmalar sonucunda mezoterapiyi (mesotherapy) keşfetti. Deri terapisindeki çok uluslu araştırmalar Micheal Pistor’un 1948 – 1952 yılları arasında yaptığı araştırmalar ile bütün insanlık için mezoterapi (mesotherapy) tedavisindeki gelişmeleri doruk noktasına ulaştırdı. 1958 yılında Fransız basını Mezoterapi (Mesotherapy) terimini yayınlarında kullandı. Bütün Avrupa’nın ve Güney Afrika’nın popüler ülkelerinde mezoterapi (mesotherapy) tahminen 18000 hekim tarafından denendi. Palm Beach, Florida, Manhattan ve Beverly Heels’te ofisleri olan Dr. Lionel Bisoon 1990’ların sonlarında yöntemi Amerika’ya getirdi. Dr. Bisoon mezoterapi’nin hemşire ya da pratisyen hekim yerine uzman bir doktor tarafından uygulanması gerektiğini, ayrıca hastaların vücutlarına ne enjekte edildiğini bilmeleri gerektiğini belirtmiştir.

Mezoterapinin (Mesotherapy) Olumsuz Yönleri

Mezoterapi (mesotherapy) Avrupa’da, Güney Afrika’da ve Amerika’da yaklaşık elli yıldır uygulanan bir yöntemdir. Fakat bazı uzmanlar mezoterapi (mesotherapy) yöntemi üzerine yeteri kadar çalışma yapılmadığı görüşündedirler. Mezoterapi (mesotherapy) konusunda tartışılan ilk konu, tendon iltihabı, kireçlenme, dişle ilgili prosedürler, servikobrakiyalji, kanser, eklem iltihabı, lenfödem, toplardamarlarda dolaşımın durması gibi hastalıkların tedavisi için yapılan klinik çalışmalarda olduğu gibi, kozmetik tedavi için henüz çok fazla klinik denemelerde bulunulmadığı yönündedir. Mezoterapi konusundaki diğer tartışma, Teksas Üniversitesi Güneybatı Medikal Merkezi estetik cerrahi bölümü başkanı Rod Rohrich tarafından ortaya atılmıştır. Rod Rohrich, mezoterapinin işleyişine dair kesin olarak bilgisine sunulan hiçbir veri, açıklayıcı ve bilimsel bilgi olmadığını belirtmiştir. Amerikan Plastik Cerrahlar Birliği mezoterapi (mesotherapy)yöntemini onaylamamıştır. Mezoterpi (mesotherapy) ameliyatsız bir yöntemdir. Dolayısıyla birçok hasta plastik cerrahiye başvurmak yerine mezoterpi yöntemini seçebilir. Bazı görüşler, Amerikan Plastik Cerrahlar Birliği’nin mezoterapinin (mesotherapy) plastik cerrahiye bir alternatif oluşturduğu gerekçesiye bu yöntemi onaylamadığını yönündedir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi için konuşan Dr. Robin Ashinoff, insanların basit bir şırınga ile bugünden yarına sonuca ulaşmayı beklediğini, fakat depolanmış yağlardan ve selülitlerden kurtulmanın bu kadar kolay bir yolu olmadığını belirtmiştir.

Birçok dermatolog ve plastik cerrah mezoterapinin (mesotherapy) büyüyen insan profili üzerine alarma geçmiştir. New Jersey Tıp ve Diş Hekimliği Üniversitesi’nden Naomi Lawrence, hiç kimse şırınganın içine ne konulduğunu bilemez. Bu işi yapanların sürekli kullandıkları bir ilaç, enjekte edildiği yerde aşırı terlemeye yanmaya neden olan fosfatidilkolin’dir, diye görüş bildirmiştir.

Mezoterapi (mesotherpy) birçok Güney Amerika ülkesinde yasaklanmıştır.İlaç kullanımı konusunda Amerika’dan daha gevşek bir tutum içinde olan Brezilya’da bile bu yöntem yasaklanmıştır. Avustralya’da alternatif bir terapi salonunda tedavi gören insanların yüz,omuz, karın, bacak bölgesinde apseler  ve enfeksiyonlar meydana geldikten sonra Sağlık Departmanı tarafından bu yöntem incelemeye alınmıştır.

Mezoterapinin (Mesotherapy) Kullanımı

Mezoterapi (mesotherapy) baş ağrısı, sırt ağrısı gibi birçok tıbbi rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca akne, kırışıklıklar, çatlaklar, göbek ve kol arkalarındaki selülitler ve erkeklerin göğüs yağlanması (gynaecomastia) gibi durumlar için de kullanılabilecek bir yöntemdir. Mezoterpide (mesotherapy) kullanılan ilaçlar Amerikan FDA onayını almıştır. Fakat mezoterapinin selülit tedavisi konusunda FDA onayı  yoktur.

İlaç kombinasyonu kişinin ihtiyacına göre belirlenen yere enjekte edilir. Haftalık olarak kontrol edilen tedavi yaklaşık bir ay sonra sonuç vermeye başlar. Bazı hastalar, tedavinin başlangıcından 10 gün sonra selülit üzerinde azalma ve cilt üzerinde iyileşme gerçekleştiğini belirtmişlerdir. 2 beden küçülme meydana geldiği belirtilen bayanlar vardır.

Selülit Tedavisinde Mezoterapi (Mesotherapy)” üzerine 33 düşünce

 1. Geri izleme: Selülit Tedavisinde Mezoterapi | Bayan kıyafetleri, 2010 moda kıyafetler, dantel örgü modelleri, ucuz kıyafetler, moda elbiseler

 2. Geri izleme: Selülit Tedavisinde Mezoterapi

 3. Geri izleme: Selülit Tedavisinde Mezoterapi | Makyaj malzemeleri, Moda Trendleri, Moda kıyafetleri, Moda elbise modelleri,

 4. evimin karşısına bir güzellik salonu açıldı. 1 deneme seansı mezoterapi bedava diyor. acaba selülit tedavisi için kaç seans gerekir ve cilde herhangi bir zararı varmıdır. hamileliğe bir etkisi zararı dokanır mı

 5. yarencim ben güzellik uzmanıyım. mezoterapi direkt olarak deri altına ilaç enjektesi ile selülitlerin azalmasını sağlar. bunun yanında farklı makineler de var tabiki selülitleri yok eden. hangi şehirdesin bu arada?

 6. selülit tedavisinde mezoterapi uygulaması bana çok mantıklı geldi. yüzeysel bir uygulama değil. direkt olarak sorunlu bölgeye ilaç enjektesi yapılıyormuş. deneyip de memnun kalan var mı? ya da memnun kalmayan?

 7. mezoterapide kullanıldığı söylenen yukarıdaki ilaçlar yağ yakıcı ve parçalayıcı nitelikte doğal ilaçlar. eğer hakkıyla yapılırsa işe yarar diye düşünüyorum.

 8. güzellik salonlarında mezoterpi ya da buna benzer uygulamalar paket program şeklinde veriliyor. örneğin haftada 2 seans toplamda 12 – 14 seans şeklinde. Mezoterapi fiyatlarına gelince bu salondan salona farklılık gösterir. mesela geçenlerde ultrakavitasyon die bir yöntemin fiyatını aldım. kadın şu anda kampanyam var o sebeple 2 aylık program (haftada 2 seans olacak) 650 tl dedi. bilmiyorum diğer yerlerde nasıl. bilen varsa paylaşsın ki onagöre pazarlık yapalım.

 9. mezoterapi yaptıran arkadaşlar lütfen aksatmadan tecrübelerinizi paylaşır mısınız? çok merak ediyorum. benim de selülitlerim ileri düzeye erişti neredeyse. daha da kötü bir görüntü olmadan kurtulmak istiyorum.

 10. merhaba. ben 6 seans mezoterapi yaptırdım. ama yanında bol su içtim, yediklerime de dikkat ettim ve bol yürüyüş yaptım. mezoterapiyi haftada 1 seans yaptırıyorum. 4. seanstan sonra belirgin bir fark oldu. toplamda 12 seans yaptıracağım. eminim bu tempoyle 12. seans sonunda selülitlerime tamamen veda edeceğim.

 11. kadınlara bir uyarıda bulunmak istiyorum. eğer bu tür selülit tedavilerini sürekli yaptıracak paranız yoksa tedaviye başlamayın. sonra bacaklar daha kötü bir hal alıyor.

 12. mezoterapi yaptırmadım. ama içeriğinde bulunan l-carnitin isimli ilacı kullandım. yağ yakmaya yarıyor. daha bilmediğimiz birçok ilaç var içinde. eminim işe yarıyordur. çünkü ilacı ağızdan aldığımızda yarısı kana karışıyor yarısı atılıyor vs. ama bu yöntem direkt olarak sorunlu bölgeye ilaç şırınga edilmesini içeriyor.

 13. Selülitlerden kurtulmak sanıldığı kadar zor değil. Yalnız sadece mezoterapiye güvenmek de yanlış. Biraz hareket bol su ekleyin mezoterapinin yanına. İşte size mükemmel bir selülit tedavi programı!

 14. Mezoterapi yaptırıp da selülitlerinden %100 kurtulan var mı? Sonuçta güzellik endüstrisinde selülitleri tedavi ettiğini iddia eden birçok yöntem var. Ben şu anda kavitasyon denemeyi planlıyorum. Mezoterapi biraz daha pahalı olduğu için araştırma ihtiyacı hissediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>