Saça Zarar Veren Etmenler

Saçlar kafa derisinden çıkıp uzadıklarında artık daha fazla yaşamazlar. Yani saç telleri canlı değildir. Eğer bir defa saçlara zarar verilirse bunu tamir etmenin bir yolu yoktur. Birçok unsur saçlara zarar verebilir. Özellikle de doğal bir süreç olan zamanla yıpranma kaçınılmazdır. Bu sebeple saç bakımı ihmal edilmemelidir.

Sağlıklı saçlar, yumuşak, parlak ve pürüzsüzdür. Sağlıksız saçlar ise bir çalı gibi oldukça kuru, şekil vermesi oldukça zor ve mat görünümlüdür.

Sağlıksız saçların belirtileri şu şekildedir:

 • Saçlar solgun görünür ve parlak değildir.
 • Saça dokunduğunuzda kuruluk ve kırılganlığını hissedersiniz.
 • Saçları taramak oldukça zordur. Çünkü karmaşık ve asi bir yapısı vardır.
 • Saçlara şekil vermek oldukça güçtür. Sert yapısından dolayı fön çekilse bile kötü bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Saçların Yıpranmasına Neden Olan Etmenler

Saçları yıpratan nedenler şunlardır:

Saçları Çok Fırçalamak

Saçların çok fazla fırçalanması ya da taranması, saçların yıpranmasına neden olabilir. Özellikle de saçlar ıslakken daha kırılgan bir yapıya sahip olduğundan, taramak için önce kurumasını beklemek gerekir. Ayrıca kullanılacak fırça ve tarağın kaliteli ve seyrek dişli olmasına özen gösterilmelidir.

Saçları Sıkı Tokalarla Bağlamak

Saçları sıkı klipsli ya da lastikli saç tokaları ile sıkmak saçların yıpranması ve dökülmesine sebep olur. Bu sebeple saçları çok sıkı bağlamamak, özellikle de geceleri serbest bırakarak yatmak gerekir.

Saçlara Çok Fazla Sıcaklık Vermek

Saçları sürekli olarak kurutma makinesi ile kurutmak, fönlemek, düzleştirici ya da şekillendirici kullanmak, saçların kurumasına ve yanmasına neden olur. Bu tür aletlerin kullanımını sınırlandırmak gerekir.

Saçların Güneş Işınlarına Maruz Kalması

Güneşin zararlı ışınlarından sadece cildimizi korumak yetmez. Saçları da güneşin zararlı ışınlarından korumak gerekir. Güneşin yoğun olduğu zamanlarda saçlar sarılabilir.

Saçların Klorlu veya Tuzlu Suya Maruz Kalması

Klorlu ya da tuzlu su saçların kurumasına ve saç uçlarının kırılmasına neden olur. Denizde ya da havuzda yüzerken saçları bone ile sarmak ya da suya girmeden önce saçları normal su ile ıslatmak gerekir. Böylece saçlar tuzlu ve klorlu suyu içine çekmemiş olur.

Perma Yaptırmak

Saçlara sık sık perma yaptırmak, çeşitli ilaçlarla saçın doğasının bozulmasına ve yıpranmasına neden olur. Bu tür işlemleri çok sık yaptırmamak, arada bir saçı dinlendirmek gerekir.

Boya ve Röfle Yaptırmak

Bayanlar sıkıldıkları zaman saç renklerini değiştirmek isterler. Sarı renkten siyaha geçmek neyse ama siyahtan ya da kızıldan sarıya dönüş yapmak oldukça zor ve yıpratıcı açma işlemleri gerektirir. Çok sık boya ve röfle yapmak saçların yanmasına ya da yıpranmasına neden olur ki, ancak saç kesimiyle bu yıpranmalardan kurtulunabilinir.

Saçları Çok Yıkamak

Saçları çok fazla yıkamak, saçın doğal yağ denesini bozar, saç ve saç derisini kurutur.

Saçların Soğuk Havaya Maruz Kalması

Soğuk havada saçlar daha çabuk kurur. Çünkü havadaki nem oranı oldukça düşüktür. Soğuk havaya çıkmadan önce saçlar ıslaksa kurutulmalı ve şapka takılmalıdır.

 

Saça Zarar Veren Etmenler” üzerine 19 düşünce

 1. hanımlar saçlarınızın rengi koyuysa sakın röfle yaptırmayın. saçlarınız çok zarar görür ve bidaha eski haline gelmesi 1 yıl alır. benim saçlarım resmen çalıya döndü. kuaför bişey olmaz diye siyah saçlarımı platin rengine döndürmem için beni ikna etti. hiçbişe olmıcak dedi. omuzlarımdan aşağı dökülen saçlarım kulak hizama kadar kesilmek zorunda kaldı. herşeyin doğalı güzel. saçlarınıza susam ve badem yağı kullanın. besler ve nemlendirir. sevgiler..

 2. Geri izleme: Birsen Tekşal

 3. kendinizi doğal yaşama bırakın. banyodan çıktıktan sonra biraz saç diplerinizi kurutun. sonra saçlar kendi kendine kurusun. rahat bırakın. düzleştirici, fön bunlar saçınızı mahveder. kel kalırsınız. değmez…

 4. herkesin doğal hali güzeldir. doğal yolla da saçları düzleştirecek bir yöntem yoktur. kimyasal yolları da sakın deneme. saçlar döküldüğü zaman kıvırcık halini bile ararsın.

 5. Saçlarıma bir yıldır boya değdirmiyorum. inanın iyice parlaklaştı yumuşacık oldu. kendine geldi. ama saçlarımda beyaz yok benim. o sebeple saçı beyazlamayan arkadaşlar saçlarını boyatmasınlar. nasılsa ileride bol bol boyatacaksınız.

 6. Saçlarımı yıkadıktan sonra sadece diplerini kurutuyorum. O da sadece ıslaklığı gitsin diye. Uçlarını da hafif nemli bırakıp, bakım kremi kullanıyorum hiç kırılmıyor, kurumuyor. 5 ay falan uyguladım ama bu yöntemi.

 7. Boya ve düzleştiriciyi kestim. 1 yıldır saçıma ne boya sürüyorum ne de düzleştiriyorum. Çok parlak ve sağlıklı hale geldiler. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Çok sağolun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>