Kendi Likörünü Kendin Yap: Portakal Likörü Tarifi

likör, likör yapılışı, evde likör yapılışı, portakal likörü, portakal likörü tarifi, meyve likörü, meyve likörü tarifi, evde meyve likörü yapmak

Meyve ve kokulu bitkilerin yoğun aromalarını alkolde saklama fikri aslında İ.Ö. 7 yy. a kadar dayanıyor.

Likör sanatı aslında şu andaki amacından farklı bir şey için yapılıyordu. Din adamlarını likörü ilaç olarak üretiyorlardı.Süzme işlemi bu dönemde olmadığından o zamandaki likörler tat ve görünüm açısından günümüzdeki likörlerden çok farklydı. Meyve, alkol, çeşitli baharat, kabuklar ve otlardan hazırlanan likörü bugünki  haline  İtalyanlar getirdi.(19. yy.dan itibaren)

Portakal Likörü Tarifi

Malzemeler:

  • Portakal kabuğu,
  • 1 litre saf alkol,
  • 2 litre su,
  • 700 gram toz şeker,
  • çubuk tarçın,
  • karanfil

Yapılışı:

Yaklaşık 3 kg portakalı soyduğunuzda elde ettiğiniz portakal kabuklarıyla, ağzına kadar doldurduğunuz kavanozunuzun içine istediğiniz miktarda çubuk tarçın yerleştirin.

Aromasını güçlendirmek için yine istediğiniz miktarda karanfil atın. Daha sonra üzerine etil alkol (saf alkol) dökerek kazanozunuzu doldurun. Kullanacağınız alkol miktarı kavanozun içindeki boş alana göre değişecektir. Portakal kabuklarının üzerini geçeçek kadar alkol koymanız gerekmektedir. Hafif çalkaladıktan sonra kapağını sıkıca kapatın. Gölge ve serin bir yerde 15 gün kadar bekletin.

Kullandığınız alkol miktarını 1 litreyse, bunun alkol oranını azaltmak için 2 katı suya yani 2 litre suya 700 gram toz şeker koyarak bir tencerede şeker eriyene kadar kaynatın. Likörünüzün aromasını güçlendirmek için kaynattığınız suya tekrar portakal kabuğu atabilirsiniz.

Portakal likörünüzü ve soğumuş şurubunuzu karıştırabileceğiniz 3 litrelik bir kavanoza bir tülbent yardımıyla ikisinide süzerek aktarın ve karıştırın.

Not:

Likörünüzü dilerseniz tane portakalı dört parçaya bölerekde yapabilirsiniz. Likörünüzde kullandığınız alkol ve meyve miktarları farklılık gösterebilir, bu durumda alkol oranının 2 katı su koyarak ve her 1 litre su için 350 gram toz şeker kullanarak aynı oranı tutturabilirsiniz. Etil alkol kullanmak istemezseniz; alkol oranı yaklaşık olarak %40 civarında olan votka kullanabilirsiniz. Ancak bu durumda 1 litre votka için 1 litre su kullanmanız gerekmektedir. Damak tadınıza göre daha tatlı ya da daha az alkollu bir karışım hazırlayabilirsiniz. Her meyvenin likörü için farklı bekleme günleri olduğunu göz önünde bulundurun.

Bu da Adile Naşit’ in likörle alakalı o şahane sahnesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>