İngiliz Tuzunun (Magnezyum Sülfat) Faydaları

Epsom Tuzunun (Magnezyum Sülfat) Faydaları

EpsomTuzu

Epsom tuzu doğada bulunan bir bileşendir.” İngiliz tuzu” olarak da bilinen bu bileşeni sofra tuzu ile karıştırmamak gerekir. Sofra tuzu, sodyumdan; epsom tuzu ise magnezyum ve sülfattan oluşur. Diğer tuzlardan farklı olarak epsom tuzu akıl, ruh ve beden ile ilgili problemlerde oldukça olumlu etkilere sahiptir. Epsom tuzu, sinir sisteminin rahatlatılması, çeşitli cilt problemlerinin iyileştirilmesi, sırt ağrısı, kas gerginlikleri, vücuttan toksinlerin atılması gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Epsom Tuzu ile Stresin Azaltılması ve Vücudun Rahatlatılması

Stres vücuttaki magnezyumu boşaltır ve bu yüzden Epsom Tuzu doğal bir stres giderici olarak görülebilir. Sıcak suyun içine atılan bu bileşen, magnezyum ve sülfat olarak ikiye ayrılır. Bu suya girildiğinde en az 30 dakika beklenmelidir ki, mineraller deri yolu ile vücuda alınabilsin. Bu sudan çıktıktan sonra durulanma ve kurulanma yapılmaması, minerallerin banyodan sonra da vücutta çalışmasına olanak tanır. Bu şekilde toksinler vücuttan atılır, sinir sistemi sakinleşir, şişlikler azalır ve kaslar rahatlar. Magnezyum, beyinde bulunan serotonin yani mutluluk hormonlarını çalıştırarak sakinlik ve huzur verir. Araştırmalar, magnezyumun vücuttaki enerjiyi ve kuvveti arttırdığını arttırdığını göstermiştir. Uzamanlar haftada en az 3 defa epsom tuzu ile yapılacak banyonun daha iyi görünmeye, hissetmeye ve enerji toplamaya yardımcı olacağını belirtmişlerdir.

Epsom Tuzu ile Ağrıların ve Kas Kramplarının Giderilmesi

Yorgun, şişmiş ve ağrıyan ayaklarınızı yarım fincan epsom tuzu ekleyeceğiniz leyene sokarsanız, sadece ağrı ve şişliklerden değil ayak kokularından da kurtulmuş olursunuz. Epsom tuzu, ayak kokularını giderir ve cildi yumuşatır; ayrıca migren, astım, kas krampları ve çeşitli vücut ağrılarının dindirilmesinde de oldukça başarılıdır.

Epsom Tuzu ile Ölü Derileri Yok Edilmesi

1 avuç Epsom Tuzu ve 1 yemek kaşığı zeytin yağını karıştırıp cilde masaj yapmak, ölü derilerden kurtulmaya, kan dolaşımını arttırmaya ve cildin daha yumuşak hale gelmesine yardımcı olur.

Epsom Tuzu ile Kas ve Sinir Sistemi Fonksiyonlarını İyileştirilmesi

Çalışmalar, bir elektrolit olan magnezyumun, kas, sinir ve enzim fonksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

Epsom Tuzu ile İnsülinin İdeal Hale Getirilmesi

Bu tuz, insülini etkin hale getirerek şeker hastalığı riskini en aza indirir.

Epsom Tuzu ile Kabızlığın Giderilmesi

Çalışmalar, Epsom Tuzunun kabızlığın tedavisinde kullanılabileceğini göstermiştir. Bu tuz laksatif (müshil) gibi bir etki yapar ve bağırsaklardaki su oranını arttırır ve geçici bir rahatlama sağlar. Bununla birlikte, bir uzmana danışılmadan kullanılması sakıncalı olabilir.

Epsom Tuzunun Bitkilerin Sağlığı Açısından Olumlu Etkileri

Bitkilerin birçoğu hayatta kalabilmek ve sağlıklı olabilmek için magnezyum ve sülfür gib besin tuzlarına ihtiyaç duyar. Magnezyum sülfat kristalleri toprağa katıldığı zaman bitkilerin yapraklarında bulunan yeşil rengin solmasını engeller.

İngiliz Tuzunun (Magnezyum Sülfat) Faydaları” üzerine 26 düşünce

  1. Merhaba,
    İngiliz tuzu vücuttaki ödemi atar demişsiniz.bacaklarımda çok selülit ve ödem var. ingiliz tuzunu biraz leyenin içine döküp karıştırıp ondan sonra bacaklarımı soksam işe yarar mı? bir de suyun sıcaklığı nasıl olmalı?

  2. Felice tessakızın yazdığını okumadın galiba. ingiliz tuzunu zirai ilaçlar satan yerlere bak. ben de bakıcam. şöyle haftada birkaç gün küveti doldurum bu tuzdan karıştırıp giricem. çok hoşuma gitti. bilimsel olarak faydaları kanıtlanmıi ingiliz tuzunun.kağlıca suyu gibi yapıyo galiba suyu

  3. Geri izleme: fahriye evcen

  4. ayak bileklerim bacaklarım çok kalın. bir de oturarak çalıştığım için çok şişme oluyor. ingiliz tuzunu kullanarak bu ödemden kurtulabileceğim heralde değil mi? gerçekten çok şeşırdım ve sevindim. çok teşekkürler.

  5. özürlü bir çocuğum var. eve bir havuz aldı. içine de bu ingiliz tuzundan karıştırıyorum. ovalıyorum çocuğumun bacaklarını bir de hareket etmesine yardımcı oluyorum. faydası oluyor sanki. benim gibi sorunu olanlar denesin. hergün bıkmadan yapıyorum. ingiliz tuzlu banyodan sonra bebe yağıyla masaj yapıyorum. bakalım hayırlısı olsun.

  6. İngiliz tuzu vücuda enerji veriyorsa, benim yaşlı bir annem var, dizleri pek tutmuyor, yürüyemiyor, onun dizlerini ingiliz tuzu döktüğüm kovaya soksam iyi gelir mi acaba?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>