Kadınlarda Aşırı Tüylenme (Hirsutizm)

Kadınlarda Aşırı Tüylenme (Hirsutizm)

Hirsutizm, kadınların yüzünde ya da vücudunda meydana gelen aşırı tüylenmedir.

Hirsutizmin belirtileri nelerdir?

Kadınların yanaklarında, dudak üstünde ve altında, çenesinde ve / veya göbeğinde, belinde meydana gelen koyu renkli kalın kıllar, hirtuizmin en belirgin özellikleridir. Bayanların yüzünde ve vücudunda ayva tüyü dedğimiz ince tüyler olması normaldir. Hirsutizmde kıllar kalın, koyu renkli erkek kılı gibidir.

Bazı etnik gruplar kıllanmaya daha müsaittir. Orta Doğu, Güney Asya ve Doğu Akdeniz kadınları bu etnik gruplar arasındadır.

Hirsutizmin diğer belirtileri de şu şekildedir:

 • Sivilce
 • Düzensiz adet görme
 • Sesin kalınlaşması
 • Kas kütlesinin artması
 • Meme oluşumunun azalması

Hirsutizmin Nedenleri Nelerdir?

Hirsutizm yani kadınlarda meydana gelen kıllanma, androjen adı verilen erkeklik hormonunun fazla salgılanması ile meydana gelebilir. Aşağıdaki durumlar kadınlarda düşük seviyede bulunması gereken erkeklik hormonunun bozulmasına neden olabilir:

 • Polikistik over sendromu: Hormon dengesinin bozulması ile yumurtuklalıklarda meydana gelen kistlerdir.
 • Cushing sendromu: Kortizol hormonunun uzun süre normalin üzerinde bir seviyede olması sonucu meydana gelir.
 • Yumurtalıklarda ya da böbreküstü bezlerinde, kontrol dışı hücre çoğalması ve kümelenmesi sonucu tümörler meydana gelir.
 • Bazı ilaçlar hirsutizme neden olabilir.
 • Kalıtsallık kıllanmada etken olabilir. Ailede hirsutizm olan varsa doktora gidilip test yaptırılmalıdır.

Nezaman doktora başvurulmalıdır?

Yüzde veya vücutta aşırı kıllanma, adet dönemlerinde düzensizlik, sesin kalınlaşması gibi belirtiler meydana geliyorsa doktora başvurulmalıdır.

Kıllardan kurtulmak için neler yapılabilir?

Eğer kişi fazla kiloluysa zayıflamalıdır. Zayıflayan vücutta kıllanmaya neden olan hormaonlar azalacaktır. Yüzdeki ve vücuttaki lılları yok etmenin veya gizlemenin yolları şu şekilde belirtilebilir:

Tüy sarartıcılar: Kılları sarartıp görünümünü gizlemek için kullanılabilir. Krem şeklindeki tüy sarartıcılar ciltte alerji yapabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Ağda veya iple kılların yok edilmesi: Bu yöntemle kıllar kökünden alınır. Fakat kılların alındığı yerlerin köklerinden sivilce çıkabilir. Bu sebeple işlemi yapan kimsenin ellerinin temiz olmasına ve kıllardan temizlenmiş bölgeye el değdirilmemesine dikkat edilmelidir.

Elektroliz: Bu yöntemle kıl foliküllerine elektrik gönderilerek kıllar yok edilir. Fakat elektroliz pahalı ve zaman alıcı bir yöntem olabilir. Elektroliz yöntemini seçmeden önce doktora danışmak, bu yöntemi yapacak operatörün lisanslı olmasına dikkat etmek gerekir.

Lazer: Lazer yöntemi kılların yok edilmesi sağlar ve tekrar çıkmasını engeller.  Bu yöntemde seanslar uzun sürer ve maliyeti yüksek olabilir. Yan etkileri ciltte kızarıklık, cilt renginde koyulaşma şeklinde kendini gösterebilir.

Hirsutizmi tedavi edecek bir ilaç var mıdır?

Doktor muayenesinden sonra kişinin durumuna uygun kullanılabilecek birçok çeşit ilaç bulunmaktadır. Anti – androjen ilaçlar ortalama 3 – 6 ay boyunca kullanılır. Böylece yeni kıl oluşumu engellenir. Fakat varolan kıllar ilaçla yok edilemez. Antiandrojenik doğum kontrol hapları tüylenme sorununa çözüm getirmek için kullanılabilir.

Kadınlarda Aşırı Tüylenme (Hirsutizm)” üzerine 3 düşünce

 1. Yüz bölgemde meydana gelen tüylerin hem kalın hemde siyah olması beni üzüyordu.Doktora danıştığım da hormonel olduğunu belirterek Bioder kullanımını önerdi.Bende yüz bölgesi için krem ile birlikte serum uygulamasına başladım.İlk 3 gün serum daha sonra krem ile düzenli olarak kullanım yapıyorum.1 aydır kullanıyorum ve sonuçları gerçekten etkili.Kalın olan tüylerimin azalmaya ve geç çıkmaya başladığını gözlemledim.Ayrıca krem cildimin nem ihtiyacını karşılaması sonucunda yumuşacık bir görünüme sahip oldu.

 2. benim de yanaklarımda çenemde ve bıyık bölgemde tüyler var. kıllar sert değil ama renkleri koyu. lazer epilasyon yaptırmak istedim lazer ışınları bu tüyleri görmez dediler. ağdayla yüzümü aldırıyorum bu defa da sivilce çıkıyor. rahat rahat insanlarla konuşamaıyorum. yüzümdeki tüyleri görüyorlarmış gibi geliyor. tüylerin rengini açmak için sarartıcı kullanıyorum oda sanki kılları uzatıyor gibi. bir sorum olacak: tüy sarartıcı kılları çoğaltır mı? yüze yani cilde zararı var mıdır? cevaplarsanız sevinirim.

 3. ben de yüzümdeki tüyleri sarartmak için tüy sarartıcı kullanıyorum. özellikle kollarımdaki tüyleri sararttıktan bir süre sonra tüyler fazlalaştı ve uzadı gibi geliyor. uzman birisi bize yardımcı olursa sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>