Karahindibanın Faydaları

Karahindibanın Faydaları

Karahindiba

Karahindiba, Avrupa, Asya, Afrika ile Amerika kıtalarında yaygın olan, genellikle çayırlık alanlarla yol kenarlarında yetişen, çokyıllık, yaprakları rozet şeklinde olan gövdesiz bir otsu bitkidir. Almanlar tarafından “Aslandişi” ve “Radika” olarak adlandırılmıştır.

Karahindibanın bitkibilimsel adı olan Taraxacum, Yunanca değiştirmek ve karıştırmak anlamına gelen tıbbi bir terimdir.

Karahindiba yaprakları taze iken lezzetli bir sebze salatası olarak tüketilebilir veya her ilkbaharda bitkinin tümü toplanarak haşlanmış patates ve haşlanmış yumurta ile karıştırılarak güzel bir yemek olarak hazırlanabilir. Karahindiba; sindirim güçlüğü çeken, hazımsızlık sorunu ve romatizma rahatsızlığı olan kişiler için kökleri kurutulmuş, kavrulmuş ve kafeinsiz, sağlığa yararlı bir içecek olarak kullanılır.

Karahindiba, olağanüstü demir içerikli ve kalsiyum, potasyum, karoten (vücutta vitamine dönüşen havuç, domates, yumurta sarısı gibi maddelerde bulunan sarı renkte, lipokrom denilen cisim), C ve E vitamini bakımınından oldukça zengin bir bitkidir.

Karahindiba sonbaharda mannitol adı verilen kara bitkilerindeki serbest şekerin yerini alan madde içerir. Bu nedenle ödem giderici etkiye sahiptir. İçerdiği helenin adlı madde nedeni ile gece körlüğü tedavisinde kullanılır. Diğer bir içeriği olan lesitin, beyin fonksiyonlarını geliştirir ve beyindeki asetil kolin (liflerin kasılmasına neden olan madde) oranını arttırır. Ayrıca lesitin, alsheimer (alzaymır) hastalığında ve karaciğer fonksiyonlarında  faydalıdır. Kabızlığa, gut hastalığına ve uykusuzluğa karşı olumlu etkileri vardır. Ayrıca karahindiba egzama ve aknelere karşı etkilidir.

Besleyici değeri yüksek olan karahindiba, vücuda güç ve zindelik verir, göğsü yumuşatır, öksürüğü keser ve idrar söktürücü olarak da kullanılır.

Karahindibanın Faydaları” üzerine 4 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>